Hornické muzeum OKD Landek
Největší hornické muzeum v České republice. Expozice se nachází v přírodě, pod zemí a částečně i ve výstavní budově. Nachází se na jihovýchodním úpatí vrchu Landek, který leží nad soutokem řek Odry a Ostravice. Národní přírodní památka Landek je světově proslulou lokalitou z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Propojení hornického muzea a Národní přírodní památky dává této turistické atrakci výjimečný ráz a je vhodným cílem pro celodenní výlet.
Muzeum včelařství v Chlebovicích
Fojtství v Chlebovicích bylo postaveno někdy kolem roku 1750. Jsou zde uchovány původní podlahy a klenuté stropy. Památkově chráněný objekt opravený místními lidmi roku 1986 nabízí v prostorách bývalé konírny již od roku 1995 Muzeum včelařství a v půdních prostorách Muzeum Chlebovic Nově opravená budova postrádá původní bránu s vraty do zahrady, za chalupou a před vchodem není vodní nádrž, která sloužila i pro blízký mlýn. V části za domem uvidí závštěvníci na zahradě dvacítku úlů, které jsou součástí expozice. Shlédnout můžete úly z 18. století i novější například ve tvaru almárky nebo domečku. V půdních prostorách bývalého fojtství se dozvíte hodně z historie Chlebovic Vše je podloženo fotografiemi a dochovanými předměty. Zajímavostí muzea jsou orginály protifašistických letáků. Sbírka obsahuje i zachované kříže, sošky, domácí potřeby a mapu Chlebovic z roku 1855. Ve vitrínce je i sbírka papírových bankovek. Muzeum je otevřené každou sobotu od 9 do 12 hodin.Muzeum Beskyd
Muzeum Beskyd
Jako první muzeum ve Frýdku byla jedna ze slezských poboček Československého zemědělského muzea ve Frýdku. Muzeum bylo otevřeno v roce 1925.V muzeu byla expozice věnovaná slezské vesnici. Městské muzeum v Místku bylo otevřeno v roce 1929. Orientovalo se na dějiny Místecka a hradu Hukvaldy. V roce 1949 bylo vytvořeno Lašské muzeum, ve kterém se spojily dosavadní frýdecké a místecké sbírkové fondy. Instalované sbírky byly umístěny v Sekerově vile. Po reorganizaci okresu bylo muzeum přestěhováno do frýdeckého zámku. V roce 1991 zřizovatel změnil název muzea na Muzeum Beskyd Frýdek-Místek. Stanovil geograficky rozsah činnosti muzea na oblast Moravskoslezských Beskyd a Pobeskydské pahorkatiny. OTEVÍRACÍ DOBA: út, st, pá: 8.00-12.00 a 12.30-16.00 čt: 8.00-12.00 a 12.30-17.00 so, ne: 13.00-17.00 státní svátky: 13.00-17.00
Muzeum Fojství
Technické muzeum Tatra
Městské muzeum Bílovce
Objekt Městského muzea se nachází v těsné blízkosti zámku nedaleko Slezského náměstí. Malebná barokní architektura z pol. 18. století s typickým barokním štítem a šindelovou střechou. Je zde stálá expozice vypovídající o způsobu života našich předků, zabývajících se především tkalcovskou a soukenickou výrobou. Budova muzea slouží zároveň jako výstavní síň.
Lašské muzeum
Muzeum Šustalova vila je součástí Regionálního muzea v Kopřivnici o. p. s.. Dalšími objekty jsou Technické muzeum Tatra a Muzeum Fojtství. Budova z roku 1889 byla pro potřeby tehdejšího Lašského muzea využívána v letech 1947 - 1997. Následně byla pro veřejnost uzavřena a po rekonstrukci už jako muzeum Šustalova vila znovuotevřena v r. 2005. Nyní nabízí stálou expozici věnovanou někdejší kopřivnické továrně na hliněné zboží, malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi a kopřivnickým rodákům.
Za 150 let své existence továrna vyprodukovala nepřeberné množství keramických výrobků. Najdete zde na 350 kusů talířů, hrníčků, mís, džbánů a pohárů, od těch jednodušších až po bohatě malovanou a zlatem zdobenou majoliku. Také kachle a kachlová kamna vás jistě upoutají svou krásou a neobyčejností tvarů a barev.
Během prohlídky expozice věnované Zdeňku Burianovi na vás dýchne atmosféra exotiky a dobrodružství. Burianovo dílo je zde mimo jiné prezentováno projekcemi ozvučených DVD filmů sestříhaných vám zde přístup na internet. Připravujeme také unikátní elektronickou databázi. Zde naleznete vše o regionální historii.ze záběrů malířových obrazů. Výstavu dále doplňují zkamenělé pravěké organismy, nerosty a vykopávky.
V podkroví muzea je dále výstavní ateliér, kde se konají příležitostné výstavy.
Slezské zemské muzeum Opava
Již roku 1814 bylo v Opavě založeno Gymnazijní muzeum, první instituce tohoto charakteru na území dnešní ČR. V současnosti plní roli okresního muzea v okrese Opava a v některých oborech zajišťuje úkoly přesahující rámec regionálního, celostátního i nadstátního významu. Muzeum má řadu odborných a prezentačních pracovišť: Památník Petra Bezruče Arboretum v Novém Dvoře u Opavy Slezský ústav Památník II. světové války v Hrabyni Areál čs. opevnění v Hlučíně - Darkovičkách Ústřední knihovnu SZM Expozice : *Evropské umění 14. - 18. století ze sbírek SZM: - Gotika - Renezance a baroko *Slezsko v lidovém umění *Vývoj přírody ve Slezsku a na severní Moravě Výstavy: průběžně obměňovány
Muzeum Bruntál
Historie muzea Bruntál sahají do roku 1898, kdy 15 bruntálských občanů požádalo městskou radu o souhlas se založením muzejní společnosti. Významným momentem v počínající se historii bruntálského muzea byla první prezentace jeho sbírek na živnostensko-průmyslové výstavě v roce 1913 při oslavách 700letého výročí města Bruntálu, která vyvolala nebývalý zájem veřejnosti. V roce 1996 byla zpřístupněna expozice mlýnského náhonu, v roce 1999 expozice sakrálních památek a v roce 2000 přírodovědná expozice. Velmi rozsáhlá je i prezentační činnost muzea (počtem uskutečněných výstav bylo bruntálské muzeum v roce 1993 čtvrté mezi více jak 400 muzei v České republice).