Průmysl

Historický vývoj

Území Moravskoslezského kraje mělo v minulosti velký význam, oblast byla osídlena již pravěkými obyvateli. Významnou památkou tohoto období je například historické naleziště na Landeku, které mimo jiné dokazuje, že pračlověk znal a používal uhlí již před 23 000 lety. Tento nález je přímo symbolický pro další vývoj oblasti.

Po objevu ložisek černého uhlí v roce 1763 se severní Morava a Slezsko staly průmyslovým centrem české země. Zaměstnání v průmyslových podnicích lákalo mnoho obyvatel okolních regionů a krajů, čímž značně narůstal počet obyvatel kraje. Vznikaly nová města a obce. Přesto, že vzrůstající důležitost kraje přerušily světové války, i v dějinách 20. století si Moravskoslezský kraj našel své místo.

 

 V širším záběru patří Moravskoslezský kraj již od 19. století mezi nejdůležitější průmyslové lokality střední Evropy. To je dáno především již výše zmíněnou skutečností, že kraj je významným nalezištěm černého uhlí, což podnítilo rozvoj dalších průmyslových odvětví jako je hutnictví, chemický průmysl, strojírenství. Kromě toho se zde vyskytují i polymetalické rudy, ložiska zemního plynu, vápence, žuly, štěrkopísků apod.

Se změnou politického režimu po roce 1989 došlo také v Moravskoslezském kraji k výrazným změnám. Značný dopad na region měla celoplošná restrukturalizace průmyslu, která vedla k výraznému útlumu průmyslové výroby. Těžba černého uhlí byla omezena a činnost průmyslových kolosů jako Nová Huť či Vítkovice utlumena, což vedlo k masivnímu nárůstu nezaměstnanosti v regionu. Na druhé straně pokles výroby či mnohé významné kroky při ekologizaci provozů v podnicích mají velmi příznivý dopad na zlepšení životního prostředí v kraji.  


Současnost 

 

Na začátku třetího tisíciletí je možné o Moravskoslezkém kraji hovořit jako o významném centru kultury, společenského života a rozvoje podnikání, přestože byl dlouhou dobu vnímán pouze jako ono slavné "ocelové srdce republiky". Je místem, kde dochází k nepřetržitému růstu kvality života - zlepšuje se stav životního prostředí, zkvalitňuje se silniční a železniční dopravní síť, rozšiřuje se nabídka bydlení, zvyšuje se návštěvnost kraje, roste atraktivita regionu jako turistické lokality cestovního ruchu, náš kraj si trvale udržuje třetí nejvyšší průměrné mzdy v České republice, ve tvorbě HDP vykazuje kraj 2. největší hodnotu v ČR. Lidé žijící v Moravskoslezském kraji jej označují jako nejlepší místo pro život


 

 

Těžký průmysl je postupně nahrazován lehkým průmyslem a službami. Rozvojem podnikání ve volném tržním prostředí se struktura podnikání změnila k nepoznání. Mnohé restrukturalizované podniky byly odkoupeny zahraničními investory. Zdejší firmy se prosadily v oblasti informačních technologií, elektronice, elektronice a automobilovém průmyslu. Vedle toho dnes v kraji existuje řada menších i větších firem, které se zabývají jak tradičními řemeslnými obory, tak špičkovými technologiemi a hi-tech produkty.

Moravskoslezský kraj je krajem, v němž existuje široké uplatnění nových investičních projektů a kde má každý příležitost rozvinout svůj potenciál a své možnosti. Pro nové podnikatelské záměry mohou domácí i zahraniční investoři využít jak stávající průmyslové areály, tak průmyslové zóny, kterých se v kraji nachází několik a jejichž průměrná zaplněnost je zhruba 74 %.  

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode