Skanzen lidových tradic a řemesel Bolatice, vybudovaný v roce 2002, je jedno z mála dosud zachovalých příkladů tradičního vesnického stavení v 19. a na počátku 20. století. Je umístěn ve staveních vedle kostela a na jeho výstavbě se podíleli ve velké míře občané Bolatic, kteří také věnovali většinu exponátů.
Skanzen má za úkol zachytit život našich předků před padesáti a více lety, má se stát místem, kam si lidé přijdou zavzpomínat na své mládí a kde se mladší generace seznámí s životem a prací našich předků. Ve skanzenu můžete zhlédnout život na vesnici před desítkami let. K vidění je stará kuchyně, ložnice, prádelna, místnost služky, stáj pro koně, chlév pro krávy, srubek (špýchar), stodola vybavená starými stroji. V dalších dvou místnostech, kůlně a stodole se seznámíte s řemeslnými nástroji, zemědělskými stroji a nářadím, používaným v domácnosti a při práci na statku.
Skanzen v Bolaticích je místem, kde se konají kulturně - společenské akce.
V malebném údolí Dolní Lomné na soutoku říček Křínov a Lomňanka se nachází krásný přírodní areál Matice slezské.. Zde Matice slezská v Dolní Lomné pořádá každoročně mj. dvě základní kulturní akce:
Areál tvoří stylové roubené chalupy a také dva přírodní amfiteátry. V dřevěnicích je v době kulturních akcí podáváno v době konání kulturních akcí občerstvení – tzv. Slezský krmáš. Areál je celoročně přístupný bez poplatku, vstupné se platí pouze v době konání kulturních akcí.
Přímo v areálu je možnost ubytování – kapacita 21 lůžek ve dvou, tří, čtyř a pětilůžkových pokojích.
Kotulova dřevěnka je jednou z mnoha expozic Muzea Těšínska se sídlem v Českém Těšíně. Tento objekt byl po náročných adaptačních pracích zpřístupněn veřejnosti poprvé v roce 1979 jako expozice lidové bytové kultury na přelomu 19. a 20. století.
Kotulova chalupa na dnešní Hálkově ulici v Havířově, byla spolu s areálem přilehlé zahrady při moderní zástavbě města záměrně zachována jako ukázka původní vesnické zástavby. Takovéto a podobné stavby, byly pro Těšínsko typické v období od konce 18. až do konce 19. století. Budova prezentuje bytový standart středně zámožného chalupníka, přičemž poslední generace majitelů se věnovaly zemědělství již jen částečně a hlavní zdroj výdělku nalézali v okolních průmyslových podnicích nebo dolech. Uváděné datum výstavby této chalupy rok 1781, je nutno brát s určitou rezervou. Prvním majitelem a snad také stavitelem budovy byl jistý Folwarczny, jehož jméno najdeme vyryté v trámu u dveří. Koupí se dům stal majetkem rodiny Kotulů, jejichž potomci zde bydleli až do roku 1975. Říká se jí Kotulova dřevěnka, a to podle rodu, který chaloupku vlastnil nejdéle. Dnes funguje jako muzejní expozice a my se podíváme na to, jakže to byli naši předkové důvtipní a důmyslní, jaký komfort si dokázali vymyslet a vyrobit dvě stě let před námi.
V zahradním areálu je funkční větrný mlýnek „viatrak“, který sloužil především ke šrotování obilí. Ve zděné stodole s chlévem jsou vystavena různá zemědělská nářadí. Obnovena je také tradiční zeleninová zahrádka s plodinami, které se na Těšínsku pěstovaly. Muzeum v areálu pořádá pro veřejnost různé akce např.: setkání se starými řemesly (ukázka výroby dřevěné plastiky, paličkování, výroba košíků, zdobení medového pečiva, výroba sýrů apod.)